Ads

5 Mayıs 2014 Pazartesi

Pantolon Dikişi


şuraya dikkat çekecegim resimdeki gibi ag kısmını düşürüyorsam ön bel kısmından (ön bel ortasından yan dikişlere  kadar aynı miktarı çıkartıyorum .belin formunu yeniden veriyorum .yoksa pantolonunuz 1980 lerde ki gibi yüksek belli olur .fermuar dikişini de ag kısmına kadar aynı ölçüde indiriyorum .bunu neden yapıyorum !
iç paça boyu ölçüsünü ayarlamak için 

pervazla temizlenmiş her bel dikişinin içini destekleyici ile dikiyorum .üstteki ve bu resim keten pantolonuma ait .bir önceki yazıma bakabilirsiniz .


eski ama yeni bir sanayi tipi dikiş makinesi daha aldım .onda yapayım dedim dikişlerimi.ona da elim ayagım alışamadı ,inat ettim onda dikiyorum . dikişleri bazen kaçırabiliyorum .düzeltecegim inşaAllah .
 cepteki volanları ütüde düzeldi

patlet kısımlarını da hazırladıktan sonra ,fermuarı resimlemedim .muhtemelen size üstten gösterecegim .ısrar ederseniz ,resimlerimde ,sizle bizle bitmiyor cemi cümle cihan fermuarım resimlerini görecek .
laf aramızda lacivert renginde :)

iç cep için cebimizin üstünden ayrı kalıp çıkardım .sonra cebimizin ön tarafına çıtına çıt biçimde yerleştiriyorum ,çıt atmayı unutmayın yoksa pantolonunuz tam olarak  üstünüze oturmaz .sonradan cep astarının ön ortasını iptal edip normal cep torbası yaptım .


 ag kısımlarının overlockları sökülüp ,iki ag ile birlikte tekrardan dikildi.neden overlock çekildi derseniz ,malum ev tipi overlock kullanıyorsanız kot kumaşını çift katlı dikmekte sorun olabilir kaygısı yaşıyorsanız ayrı ayrı dikersiniz .tabi ki çift kat olunca bu kadar hoş overlock dikişlerine sahip olmadım.overlock makinesinin de sanayi tipi olanı şart .

açık fermuar çalışıyorsanız muhakkak çıt atmalısnız .yoksa fermuarınız alta üste kayabilir .çıt atmadan dikiş olmuyor malesef.
normal pantolon fermuar dikişinin kapalı olanını çalışmayı seviyorum J dikişi çalışıyorsam mecburen açık çalışıyorum 

dikişlerimi kıskanıyor .kesecegim kumaşın  üstünde oynuyor ,yada milaj kagıtlarımın .sesini duyunca hemen hop üstünde bitiyor .dikişleri yamuk gibi dursada son fotograf sanırım düzgün diktigimin kanıtı olabilir :P kediden efenim anca bu kadar görselleyebildim 

dikiş makinelerime yeni yeni alışıyorum .malum hızlı dikiyor ve  bu makinelerde usta degilim .çırak sayılırım .bir hafta konfeksiyonda çalışsam düzeltebilirmiyim .yok zaten gidecegim 1 hafta kadar. neden? dikiş makinesi alacagım bilgisayarlıları incelemem lazım .bu iyidir desinler alıp gelirim hemen .evi atölyeye benzettim .utanıyorum kendimden .makinelerimin 2 tanesini arkadaşlarıma veriyorum yenilerine yer açmam lazım .
http://www.youtube.com/watch?v=rBqktXbIqb0
http://www.youtube.com/watch?v=9ax_ZsXHbRk
http://www.youtube.com/watch?v=ENTTZBwXm64
bu makineler süper ...
kafadan motorlu olana bittim .tek anladıgım bu .derin araştırmalar içerisine girecegim .sanayi tipi dikiş makinesine karar verene kadar 2 sene geçti sanırım .http://leyya-craftmania.blogspot.com.tr/ sen al diyordun .neden seni bilmem kaç sene önce dinlememişim .:)


hoş kalın arkadaşlar .
hafta sonuna pantolonların resimlerini yayınlayalım mı? 

9 yorum :

Hobby Dünyasım dedi ki...

Maşaallah....Arkadaşım çok düzgün dikiş çıkarmışsın.Senin gibi dikiş dikmek istiyorummm.Kot dikmek zor olsa gerek...Kanvas kumaştan oğluma mont diktim.dediğin gibi overloklar biraz zorlasada çift kat olan yerlerden çok 3-4 kat denk gelen birleşim yerlerinde bıçak biraz zorladı...Pantolonları bitirdim. Senden haber bekliyordum.Resimleyip yayınlayayım bari....Kolay gelsin.

Filiz dedi ki...

hayranlıkla okudum,bu pantolon dikişi benim boyumu aşar:((
ellerinize sağlık çok çok beğendim..bitmiş halini de merak ediyorum...

Adsız dedi ki...

Harika!!! Şimdi dikişten gözüm korktu ama:):)

dikisdersi dedi ki...

Ayşe ,yayınlayın tabiki bende bakayım merak ediyorum neler dikilecek .2 haftadır çarşamba pazarına çıkıyorum pantolon kumaşı almaya ,krep kumaş alamadan geleyim ,HOBİZEN(emel )şahit :)bunları dikemeyecektim aslında :)sanayi makineleri şart hem zaman açısından hem güzel dikiş açıcından .ev tipi dikiş makinelerinde farkında degilmişim ama çok zorlanıyormuşum :(

Filiz yok aşmıyor aşama aşama olunca kolay gidiyor .çok mükemmel olmadı üst dikişleri ,farklı makinede denedigimden ,daha iyi olabilirdi :)biliyorum bu kumaşımı denemelik yapıyordum:)

Güneş ülkesinden lütfen gözünüz korkmasın ,dikilebilir oldugunu göstermek için gösteriyorum :(

gül güllerledikiş dedi ki...

4 pantolon kesip hazırladım
Biri geri dönüşüm kot pantolondan
Overloklar falan yapildi
Siparislet yuzunden sanirim ben bu etkinlige bitiremeyecegim

nesibe dedi ki...

çiğdem hanimciğim bu diktiğiniz pantolon mart ayinin 115 nolu kalibimi ...neden ağ kismini düşürdünüz ,göbekli olanlar kalipta negibi değişiklik yapabilir

Nilgün Komar dedi ki...

elimden geleni yapıyorum dolu kumaş seçtim dolaptan
dergilerden modeller ama bir kararsızlıktır aldı beni
hala kıvranıyorum... :))))

Fatma Başaran dedi ki...

Spor dikişler süper .yine ustalığını konuşturmuşsun:) Çiğdem ben pantolonu, hatta biri yarımdı iki tane,pazartesi günü yayınlıycağım.elimde acil bitmesi gereken bir tunik var.sevgiler canım

meyelza dedi ki...

merhaba çiğdem hanım benim bir sorum olacak. pantolon dikerken sadece ön ağ kısmında kırışıklık oluyor. kaç kalıp denediysem sorun hep var. bu sorunu nasıl giderebilirim? isterseniz fotoğrafını da yollayabilirim. şimdiden teşekkürler...

bunlarda vardı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...