Ads

13 Ağustos 2012 Pazartesi

burda 05/2010 _127 modelaslında bu ceketi daha önce yapmaya teşebbüs etmiş .ceplerin süs dikişlerini beğenmemiş ve modeli atmıştım .
benim bütün yazılarım gitmiş .bu resmide eski picasa albümünden çıkarıp buldum 
                         eteri gider beteri gelir derler ya
bu ,o söze döndü .çetrefilli işleri seviyorum .

kumaş olarak ince pamuklu gabardin .bahar akşamları giyerim diye düşündüm ,rengini tam yansıtmasada kum beji gibi açık kahve gibi .nude gibi ...

yakanın katlanan kısmını yapmadım 
ceplerin içlerine tela form bantı ütüleseydim .bu volanlaşma olmayacaktı . tembellik 

şimdilik bu kadar yapabildim.

devam edecek...

biliyorum çirkin oldu .bunu çöpe atmayacağım :)
                               şimdilik bu kadar yapabildim.

                                        devam edecek...

14 yorum :

Ayten dedi ki...

Çok güzel ellerine sağlık.Sevgiler:)))
sizdebuyrun.blogspot.com

dikisdersi dedi ki...

teşekkürler :))

Çiy Tanesi dedi ki...

çok güzel olmuş devamını bekliyoruz. ellerinize sağlık

suhuba dedi ki...

Dikiş dersim,
NE çıkacak çok meraklandım :)

dikisdersi dedi ki...

gelir çiy tanesi bu bitecek inşaallah :)giymeyi planlıyorum

dikisdersi dedi ki...

suhubam cepleri söksem mi acaba diyorum oradan nasıl görünüyor çok volanlımı gerçi hala ütüsünü yapmadım ama

AtolyeKedi dedi ki...

Kolay gelsin. Model çok güzelmiş. Ama bu dikiş işi hem zor hem meşakkatli bir de demoralize olunca işler hep ters gidiyor. Bu sıcaklı sıkıntılı vs dönem geçince su gibi dikilecek bu ceket, hiç şüphem yok

gül kokuları dedi ki...

Bence kesinlikle atma güzel bir ütü ve giy emek veriyorsun sonuçta akşam yürüyüşlerinde giyersin
Bu tarz ceketleri çok severim. Benimde aynen kemerli olmasada yayınlanan ve yayınlanacak 2 ceketim var bej rengi bu modelden...
Güle güle kullan ellerine sağlık

nurtenbegendi.blogspot.com dedi ki...

Ama sen de haaa!. Valla Seçilden geçen sezonun bir etek ceket takımını aldım. Malum çalışınca hergüne birşey lazım. Hani dedim, ben yapsam acemiyim derim, bu kadarı kadı kızında da olur derim, falan filan. Sen olmuşsun koskoca marka, senin diktiğin kadar bile değil, daha fazla potlukları vardı:) Yine de aldım. Onu beğenme alma, bunu beğenme alma, ama vakit de yok ki dikmeye:) Hatta atma lafını duyunca dellendim, bu kız hangi akla hizmet atıyor diye. Bak lütfen gerçi sen zayıfsın bana olmaz da, birilerini buluruz alacak, tamam mı:))

X madame dedi ki...

çirkin olduğunu düşünüyosan bana ver :D
bence rengi de dahil çok hoş olmuş ellerine sağlık...

dikisdersi dedi ki...

atolye kedim .agzın bal yesin ,kolay dikilecek diyorsun ,inşaallah ,inşaallah


gül kokuları ,bakayım dedim yayınladın mı ,yok ,merak ettim :)yayınlarsan belki başka model de dikerim ,bu arada kızının pantolonu çok hoş olmuş

Nurtenim bayram sonrası iş için hazırlıyorum bende ,kendi meslegime dönüş yapacagım bir kaç ay en azından dedim çalışayım ,geriliyorum burda dergilerinde beynim ,kalıp düşünemez oldu ,dedim yok bu iş buraya kadar bir kaç ay başlayayım ,ama malum modelistler bir kot bi sort işe gidip gelirken birşeyler dikeyim dedim akşam serinligine kalırsam giyerim ,birde sanayi dikiş makinesini kullanmam lazım ,ramazanda 2 gün gittim çalıştım ,yapamadım zor oldu .iftara yetişemedim sahuru hazırlayamadım dedim bayram sonrası sabah 6 da 5 te uyanırım işimi gücümü ayarlarım evde ,sonra yola revan olurum ,ben seninle uzun uzun sohbet etmeyi seviyorum :)vakit yok gerçekten ev tipi makinelerde dikince ilerlemiyor ,

onu anlatacaktım nurten bir dikiyor sanayi amkinesi 5 dakikada ,yok alacam bir tane ,günlerce ben bir elbise etek dikemiyorum pantolonu adam 30 dakıkada dikti :)koptugum andı anlatamam .atmam da cepleri sökeblirim ,bir tela geçirsem hani fena olmayacak ,kendi giymedigimi ele hiç vermem .:)dur bakayım ben en son makinenle haşr oluşunda kalmıştım nete de cee yapıp geliyorum
sendeyim ...

xmadame :çok teşekkür ederim ,veriririm diycem de arkadaşıma 1 sene önce bir bebek elbisesi ve kalıp yollama sözü vermiştim ,hala yolluyacam ,kargo olunca sorun oluyor bende:))

nurtenbegendi.blogspot.com dedi ki...

Sanayi makinasını bilmem mi hiç? Babam konfeksyon terzisiydi benim. Ismarlama falan bilmez ama konfeksyonda üstüne tanımam. Hatta biz küçükken annemle ikisi evde çalışırlardı. Evimiz bir bahçeyle birbirinden ayrılan ama birbirine bitişik 2 kısımdan oluşuyordu. Tabi kalorifer falan yok. Yazın iyi, arka taraft çalışırlar, ev pek kirlenmezdi. Ama kışın 3 odanın kapılarının açıldığı büyük bir sofaya soba kurulur, sobanın boruları kapıların üstünden odadan odaya dolaşır, bütün ev tek bir sobayla ısınırdı. Arka tarafsa buz gibi olurdu. Bu yüzden annemle babam oturma odasında çalışırlardı. O sesi unutmam:) İş bitince babam malları arabaya yükler, teslimata götürür, annem de dipli temizliğe girişirdi. Babamın bir dükkanda çalışmamasına, annemin iplik sıvaşmamış bir evi olamamasına, komşuculuk, güncülük yapamamasına üzülürdüm. Üstelik kadife pantolon dikerlerdi. Eğer pantolon düğmeliyse biz de düğme dikerdik kardeşimle, nefret ederdim. Her halikarda bu pantolonların cepleri çevrilirdi. Bu da bizim işimizdi ve nefret kere nefret ederdim. Ama iyi kazanırlarmış, öyle söylerler. Her teslimatta anneme bir bilezik alınır, kalanıyla bir sonraki teslimata kadar geçinilirmiş. Ama bilezikler annem taksın da salınsın diye değil elbette, yatırım amaçlı:)) Nitekim evimizi alırken bu bilezikler bozduruldu falan.
Gel zaman git zaman annemle babam yurt dışına gittiler. Babam konfeksyonu orada zirveye taşıdı bence. 1980ler zaten dekoratif dikişin, modelli kesimlerin pik yaptığı yıllar.
Neyse, sanayi makinalarından biri hala annemlerde duruyor. Babam işe yaramaya bayılır. Çarşıdan sanayiden, arkadaşlarının kısalacak, uzayacak, fermuarı değişecek, yamanacak neyi varsa toplar getirir, emek emek diker. Tabi pisliği anneme kalıyor ve o da çok kızıyor ama babamın huyu bu, birilerine yardım edince mutlu oluyor:)) Makina çılgın gibi dikiyor. Dediğin doğru, ev tipleri bunların yanında çok yavaş.
Ama babaanneme bir gün elbise dikti babam, babaannem Allah rahmet eylesin hiç beğenmedi. Sebep olarak da, yeterince prova etmediğini ve çabucak dikip bitiriverdiğini öne sürdü. Halbuki güzel olmuştu. Kadıncağız alışmış bayan terzilerin 1. prova, 2. prova yapmasına, babamın bir kerede işi bitirmesine anlam veremedi:)) Üçüncüde tombla olacak sanki:))
Mesajın da bir haddi hududu olmalı canım benim. Keşke yakınlarda olsan, hiç değilse haftasonları arada görüşürdük:) Sevgiler.

dikisdersi dedi ki...

bildigini biliyorum beni en iyi sen anlarsın babanda sanayi makinesi sende ev tipi ,ikisinin arasındaki farkı bildigin için sana söylüyorum .ama anneni bilmiyordum ,komşuluk olsaydı annenin bilezikleri olmaz dı .
onların yaptıgı işi sevmesekte ,tam bir dönüş yaptım anne meslegine annemde benim elime makas almamdan nefret edersi ,eskiden kalıp kullanmadan gazete kagdıyla keserdim ,17 yaşında ne bilirim milaj kagıdını ,liseye giderken yapmaya çalışırdım ,özeniyor halam kucagında kesiyor annem drapaj çalışıyor ,kaz uçarda laz ucamazmı ,derken elime yapıştı meger ne keyifli iş yapıyorlarmış ,hoş ben kendime daha çok çalışıyorum herkeze elbise de dikmem huyum kusurusun ,keyifle terzilik yaparım ,birde pahalı kumaş olcak ,kestigim modele degsin dışarıya dikiyorsam .onlar seçmiyorlardı birde geçim derdinden ne versen dikiyorlardı herhalde ,ben 20 olunca annem terxiligide bırakmıştı ya bize keyfe kedere dikerdi ,yada ablamın gelinlik abiye elbiselerini terziye vermiştik yani o derece sen anla ,halamda gelinin abiye kıyafetlerini bana bırakıverdi ,baktım tastamalak terzi oldum çıktım .

nerde nereye atladım .yani sen memurluk yaparken ben petrol ofisinde muhasebecilik yaparken gel terzi ol ,bu yetmez birde blog açtım .buda tesadüf dikiş makinesi alıcam (o arada da udi olacaktım ,harala gürele 3 sene gittigim ud kursunu blog yüzünden bıraktım :) )kursa gidiyorum textilde çalışırken kıyafet giymezdim ben bir eşofman bi kot falan giderim işe gidiyorsam zaten bütün kızlar öyle modelhanede ,ud kursuna başladım işimi bıraktım .derken kıyafet giymem lazım falan almaya kıyamıyorum ,bakııyorum ben bunu dikerim deyip kenara atıyorum .dedim olamaycak kızım bu git bir dikiş makinesi daha al bozulmuştu evdeki makinem .arıyorum nette .3 4 sene önce bakıyorum dikiş dikenlere ,aa dedim bunlar dikiş dikiyorsa ben bunlara hoca olurum :))dikiş derside öyle çıktı ortaya .sonra da ders verirmisin sorular sorunca ,ceririm çünkü hocalardan iyi bildgimi biliyorum .bir çok hocada soru sordumu cevap veriyorum zaten ,kadın hoca olmuş ,ama yaptıgının ne oldugunu bilmiyor ,yani vessalam Türklerin biraz dibnotculugu yok ,merak duygularımızı yitirtmişler bize ,çocuk birşeyi eline aldımı elleme deriz,sonradan o cocuk eline birşey almaz büyüyünce ,neden merak etmiyorsun deriz .dagıttım ben yine .

ama sen içsel seslerime dokunuyorsun ,:))dışsal seslerime dokunuyorsun ,konuşuyoruz boşver ,yakın olsak dikiş günleri düzenlerdik ,her hafta birşey dikerdik ,3 5 kadın toplanıp ,ay ne güze olurdu ,bitmeyen herşey bir günde biterdi :)))

dikisdersi dedi ki...

babaannen için tebessüm ettim ,bende eskiden aman 5 dakikada elbisemi olur derdim ,alışmışızya provaya kadın ne yapsın ,hemen eline alıp giyince kendini öenemsenmemiş hissetti belkide ,benim babaannemde öyle ,dik prova yap pek mutlu oluyor :))

bunlarda vardı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...