Ads

11 Temmuz 2011 Pazartesi

Srebrenitsa katliamı ( Ah Srebrenitsa ) 11 temmuz 1995 unutmadık12.000 bin müslüman kardeşimizin çoluk çocuk katledildikleri tarih bu bir soykırımdı,rahmetle anıyorum bir şeyde diyemiyorum
bu bir film degil.

12 yorum :

Elifinelizi dedi ki...

insanın içi yanıyor içi

Sittirella dedi ki...

Kaldırmışlar sanırım videoyu Çiğdemcim.
Hakikaten, seyretti bütün dünya, kılını kıpırdatmadı.
''Vicdansızlık'' kelimesi bile anlamsız kalıyor yaşanan acıların yanında :(
Ruhları şad'olsun.
Acısını yüreğinde taşıyan herkese sabır diliyorum :(

zeynep dedi ki...

Allah'ım unutulur mu canım binlerce insan dünyanın gözleri önünde katledildi.Allah'ım sabır versin geride kalanlara,Ölenleri rahmet diliyorum bende..

Adsız dedi ki...

asla unutmayacağız Srebrenitsa katliamını yürekleri yakandır o acıyı acıyla yaşatan gözyaşının mahcup kaldığıdır ....duyarlılığın için saol..sevgiyle..

pembe fiyonk dedi ki...

iznin olursa blogumda paylaşmak isterim canım

pembe fiyonk dedi ki...

teşekkür ederim.çok naziksin <3

Rosy dedi ki...

Many times we wonder about the advances in human beings, we really progressed??

motto dedi ki...

Ates hep dustugu yeri yakiyor..birilerinin hesaplarinda ,birilerinin annesi,birilerinin cocugu,birilerinin sevdigi oluyor yok olanlar...unutulmuyor...acilari tasiyan herkese sabirlar...gidenler cennette yatsinlar...

Adsız dedi ki...

İsviçreli Alexander Dorin, 2009'da yayınlanan Die Geschichte eines Salonfahigen Rassismus [Salon Irkçılığının Tarihi] adlı kitabında, aslında Srebrenica'da ne Soykırım ne de katliam yapıldığını; bu yalanın kendi emellerini (Bosna-Hersek'i kurmak) meşrulaştırmak için Aliya İzzetbegoviç ve Bill Clinton tarafından uydurulduğunu, olaylarda ölenlerin sayısının 2-3 kat şişirildiğini, öldürülenlerin de aslında Bosna Hersek ordusuna mensup askerler olduğunu iddia etmektedir.

Noam Chomsky de NATO harekatı öncesi çoğu cinayeti Kosova Kurtuluş Ordusu'nun işlediğini, Sırpların NATO saldırılarından sonra silaha sarıldığını iddia eder ve bu yüzden ciddi şekilde eleştirilir. [44-48] Arada bir fark var mı?

Yunanistan'daki aşırı sağcı basın da, tezini güçlendirmek için Türklerin Ermenilere, Rumlara, Kürtlere uyguladıkları zulümleri sıralayıp; Nazilerin bile Türklerden esinlenerek ve Türklerin imha yöntemlerini kullanarak Yahudi Soykırımını yaptıklarını, Kıbrıs'ta da benzer bir etnik temizlik uyguladıklarını iddia edip, Türkiye'nin Barış Gücü çerçevesinde Kosova'ya asker göndermesini de 'Balkanlara tekrar nüfuz etmek isteyen yayılmacı Türkiye Cumhuriyeti, Kosovalı Müslüman Arnavut azınlığı yıllardır silahlandırdı ve Sırplara karşı kışkırtarak bu isyana sebep oldu. Nitekim Prizren bölgesine Türk askeri yerleştirmeyi başardılar.' [49] diyerek, etnik temizlik sırasının Balkanlara geldiğini ima ediyordu. Bu yorumlarda Türklerin emellerini (Balkanlara geri dönmek) gerçekleştirmek için hem Kosovalı teröristleri yıllardır silahlandırdıkları, hem de Sırpların Kosova'da bir katliam yaptıkları hikayesini uydurdukları iddia ediliyordu. [50] Yine düşünelim, bir fark var mı?

Sırplara göre de dünyayı, petrol zengini Müslüman elitler ve petrol tröstleri beraberce yönetmektedir: Sırp basınında, Bosna vahşeti sırasında, petrol zengini Suudi Arabistan, Kuveyt, BAE ve Katar gibi ülkelerin petrol gelirleriyle, Batı'da satın aldıkları şirketlerin listesini de ekleyerek, sık sık dile getirilen “Bazı nüfuzlu Müslüman ülkeler ve petrol endüstrisinde büyük çıkarları olan ABD ve NATO üyesi yardakçıları, önce Yugoslavya'yı parçalayarak zayıflattılar, sonra Bosnalılar eliyle Avrupa'nın göbeğinde bağımsız bir Müslüman devlet kurabilmek için, savaş sırasında ortaya çıkan ufak tefek bazı zorlukları abarttılar, gerçeği saptırarak Sırp askerlerini Srebrenica'da Soykırım yapmakla suçladılar ve bu yalanlarını petro-dolarları ile satın aldıkları uluslararası basını eliyle dünya kamuoyuna servis ettiler. 'Şimdi Kosova'da aynı oyun bir kez daha sahnelenmekte' türü ırkçı savlardan pek farkı yoktur.

http://www.youtube.com/watch?v=i1a-_LzxDyE
Srebrenica Planned in Washington and Sarajevo
Excerpt from Dutch television documentary on Srebrenica. Features interview with Hakija Meholic the Muslim police chief of Srebrenica during the war.

İzzetbegoviç'in, uluslararası kamuoyunu harekete geçirecek, NATO müdahalesinin önünü açacak bir etnik temizliği öngördüğünü ve Srebrenitsa'yı kurban ettiğini iddia eden Boşnak yetkililer vardır ki olayların gelişimi de bunu doğruluyor (1993'teki bir görüşmede Bill Clinton'un Aliya İzzetbegoviç'e "Sırplar Srebrenitsa'da 5.000 kişiyi öldürürse askeri müdahale düşünülebilir" demesi)

Srebrenitsa'da kenti korumakla görevli bir diğer birlik ise Boşnaklara ait 28. Tümen idi ancak bu tümen saldırı başlamadan kısa bir süre önce kenti terk etmişti. Kentin güvenliğinin sağlanmaması nedeniyle Srebrenitsa'nın düşmesinden Bosna Hersek'in eski Devlet Başkanı Aliya İzzet Begoviç de sorumlu tutuluyor. Srebrenitsa eski polis şefi Hakija Meholiç'e göre İzzet Begoviç bilerek Boşnak sivilleri sürgüne terk etmişti.

suhuba dedi ki...

Gerçekten kimden, neci farketmez can heryerde candır. Ve yaradılışı olduğu gibi alınmasıda sadece Allah'a ait olmalı.

reyhane dedi ki...

Basit şeyleri büyütürken bizler, bir yerlerde insanlar neler yaşıyor..Çok acı çokkkk...

dikisdersi dedi ki...

Alexander Dorin den tarihi okumam ,hoş ben yabancı hiç bir kaynaktan tarihi okumam ,
adsız arkadaşım zahmet edip bloguma gelişsin ,
bende sana cevap vereyim ,
sen bundan 50 yıl önce benim ailemin Türkiyeye göc çetttigini.neden !dedem 3.ünüversitesini yarıda bırakıp ,kurulu bir düzeni bozmanın bir bavulla tanımadıgı bir yere gelmenin nasıl oldugunu ,ne için biliyormusun ,oruç tutturadıkları ve cama 3 perde ekleyerek namaz kıldıklarını ,babaannein ilk önce çarşafının çıkarılıp makedonya sokaklarında gezdirildigini ,
bunları yapmayanlara ne oldugunu biliyormusun ,bilemezsin !!!bunlar bu tarihlerin başlangıcı idi,
bak ne güzel diyorsun Kosovaya Türkler silahlandırıyor ,ne zamandan beri Kosovaya asker soktuguzda ,malesef Kosovaya askerimiz girmeden önce katledildi ,neden onuda söyleyeyim çünkü Avrupa birliginde müslümana yer yok
teyzemlerde oradalar hala ,ve en yakın komşusunun( sırp bu arada adam )nasıl kosovalı karısını gözlerinin öünde öldürdügünüde bilemezsin ve ondan olma çocugunu ,kadın yalvarıyoruş ben müslüman degilim diye ,hala kanında vardır diye vurdugunu bilemezsin ,bilmezsin ki gelir burda hala yalan yanlış anladırsın ,

bunlarda vardı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...