Ads

14 Eylül 2009 Pazartesi

dikiş tavsiyeleri

arkadaşlar bana gelen maillerde ve yorumlarda sunu görüyorum kursa gidecegim nereyi tavsiye edersiniz ,ben dikiş kursuna gitmedim ,modelistlik kursuna gittim ,bunu öncelikle söyliyim ,rahmetli annem usta terziydi kumaşı elinde keserdi ve halam hala terzidir ,böyle bir şansla dogdum (bazen şansızlık ki bu sene sadece dikiş diktigim için tatile gidemedim yogundum sonrası ramazan ayı geldi ve yaz bitti)dikişi seviyorum anlatmaktan sıkılmıyacak kadar çok seviyorum ,ilk zamanlar kafamda kol ve yaka kalıbı keserdim yani ne zaman dinlenmeye çekilsem uyku saatim de ben kafamda kalıbın hep olmayan yerleriyle meşgul olurdum ve bu rahatsız eder, tekrar kalıba otururdum ,hicaz makamında si ve do # de oldugu gibi rüyanızda bile görürsünüz notalar gözünüzün önünde uçar:).yapım bu nedenini ve nasılını bilmem lazım

ikinci olarak neden halk egitim kurslarını tavsiye ediyorum çünkü orayı çok insan tercih ediyor ve nasıl diyim hocaları mesela etekte 20 model cıkıyorsa siz bunu 20 insanın üzerinde ayrı ayrı hata ve yanlışları görebiliyorsunuz aklınıza gelmeyen soruları muhakkak birisi sizin adınıza soruyor ,hele ki hiç dikiş bilmeyen insanlara özel kursları tavsiye etmiyorum ,çünkü neyi isteyeceklerini bilmiyorlar hocalardan ,özel kursada gidiyorsanız hepsine degil ama bildiklerim öyle çok zamanda az ögreti yapıyorlar ,

ben dışarı dikiş dikiyorum artık bunu burda bilmeyen kalmadı sanırım ,çevremde ki insanlar dikiş diktirmeye gelince ilk geliyorlarsa ben ölçü alıyorum bunu neden aldın, böyle mi alınıyor diyenleriyle çok karşılaştım ,

bunu kursa gitmiş arkadaşlar bile soruyor üstelik ,tavsiyem kalabalık yerleri tercih edin vaktiniz varsa bir sezonda birkaç kursa gidin.

pişman oldugum birşey var ki oda konfeksiyona giripte neden makinacı olmamışım .model makinacıya bunu böyle dik, burasını böyle yap derken çok kolay görünüyordu ,:)ben dikiş dikerken itinaya cok önem verdigim için makina konusunda çok zorlanıyorum oda iyisinin nasıl oldugunu bildigim için .bu arada ben ceket ve abiye modelistiydim :)

hiçbirşey yapamıyorsanız SİNGER dikiş kitabı alın ,elinizin altında hoca ,birde ben olsam benim gibi birini sünger gibi çekerdim ...blogu açmamdaki sebeplerden biride budur ,bilmeyenlere birazda olsa faydam dokunsun inşaallah dokunuyordur ...şimdi mi gerçekten eminönüne gidiyorum :)geçen hafta yagmur dolayısıyla cıkamadım kumaşlar almaya gidecegim sizlerle paylaşacagım kısmetse...

9 yorum :

serap dedi ki...

bu blog bana o kadar faydalı oluyor ki. dikiş dikmeye burda dergileriyle başladım. belki çok profesyonel değil ama kendime ve yakınlarıma dikecek kadar becerebiliyorum. buradan size de teşekkür ediyorum birçok eksiğimi de sizinle tamamlıyorum.

dikisdersi dedi ki...

bende teşekkur ederim SERAP yorum yazdıgın için faydalı oluyorsam ne mutlu bana

C-bell dedi ki...

evet evet ben sömürüyorum mesela:) o kadar çok yardımcı oldu ki yeri geldi saçma sapan sorularımı bile cevapları sevgili dikişdersi:)
tavsiyen üzerine ben de kalabalık bir kursa yazıldım. ismek'in stilistlik kursuna kaydoldum geçen hafta:)

DuruButik dedi ki...

Bu işi anneden öğrenmek en güzeli. Küçüklükten beri görüyorsun ve aslında öğrenerek büyüyorsun. Sonra kurslar pekiştiriyor.Sen bu açıdan şanslısın. Ben de sonradan öğrenenlerdenim. ve hala öğrenecek çok şey var.
sevgiler...

dikisdersi dedi ki...

C-BEL çok isabetli olmuş ismekte inşaallah hocasına düşersin ,madem stilistlik kursu o zaman bol bol obje çalış, kara kalem, kurslar başlamadan, elin kırılır yetenegin yoksa benim gibi:)eger aynı güne denk geliyorsa modelistlik sınıflarından arkadaş edin dikiş kursiyerlerinide takip hocalarınada sor cevap veriyorlar.bende yardımcı olurum her konuda hayırlı olsun kursun .

dikisdersi dedi ki...

DuruButik annem varken nasılsa dikiliyordu,ama o zamanlardan yüksügüm var 22 yaşında anı olarak saklıyorum ..işin kötü yanı ben o zamanlar kendi başıma birşeyler yapmaya çalışıyordum yardım etmeye kalksalar ben gençligin verdigi birşeyle ukalalık yapıyordum ,sonradan bayagı ara verdim ,halam hala usta terzidir ve kalıpsız direk drapaj teknigiyle diker keser,ve gerçektende çok ama çok itinalı çalışır inaşaalah ona yakında blog açtıracagım,:)

Anonymous dedi ki...

İyi geceler gecenin bu saatinde buda ne demeyin ben ve kızım dikiş öğrenmek için heveslendik dikiş makinası almaya karar verdik sizin öneriniz ne olabilir?Biz Singer in Tradition 2273 ve Fashion 4228 i arasında tercih yapmaya çalışıyoruz ama sizin öneriniz ne olur?Şimdiden teşekkürler.hülya

dikisdersi dedi ki...

sizede iyi geceelr mail atarsanız daha iyi yardımcı olurum ..

Oguzhan yıldırım dedi ki...

Merhabalar,
E-mail adresinizi bulamadım(blog kullanma özrüm var sanırım) buradan sorayım dedim; istanbulda ismek dışınsa önerebileceğiniz modelistlik kursları var mıdır? Halihazırda Burda dergisinden bazen de yana yakıla direkt kalıp çıkarıp dikebiliyorum ama daha çok yolum var. Eylüle kadar da beklemek istemiyorum. Şimdiden teşekkürler,kolaylıklar. Paylaşımlarınız için de çok çok sağolun.

bunlarda vardı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...